Hoppa till sidans innehåll

KM Dubbel


KM Dubbel 2018 kommer preliminärt spelas i januari och ingår i Göteborg Curling Grand Prix och fungerar även som kvaltävling till historiens första DM i Dubbel som spelas 25 februari i samband med DM Figur.

Mer info om anmälan m.m. kommer senare.

 


 

KM DUBBEL 2017

Matcherna spelas över 8 omgångar med ev. skiljeomgång(ar) i alla stadier av tävlingen förutom återkvalet där det skulle spelats 4 omgångar per match men p.g.a. W.O från ett av lagen spelades match över 8 omgångar.

Kvartsfinaler:
QF 1 Johansson/Johansson 17-3 Dverre/Sjödahl
QF 2 Wingfors/Nygren 13-8 Cremona/Petersson
QF 3 Lindgren/Lindgren 6-10 Pettersson/Jöckert
Återkval: Vinnare Cremona/Petersson

Semifinaler:
QF 1 Johansson/Johansson - Pettersson/Jöckert/Yazdani
QF 2 Wingfors/Nygren 6 - 7 (efter skilje) Cremona/Petersson/Magnusson

Medaljmatcher:
Final: Johansson/Johansson 8-7 Cremona/Petersson/Magnusson
Bronsmatch: Pettersson/Jöckert 3 - 10 Wingfors/Nygren


Teedragning:
Johansson/Johansson: x
Sjödahl/Dverre: x
Wingfors/Nygren: 15p
Cremona/Petersson: 3p
Pettersson/Jöckert: 4p
Lindgren/Lindgren: 4p

 

 

FORMAT:

Kvartsfinaler, återkval, semifinaler, medaljmatcher
Återkval tisdag 18 April kl. 20:

1. Dverre/Sjödahl - Cremona/Petersson
2. Lindgren/Lindgren- Dverre/Sjödahl
3. Cremona/Petersson - Lindgren/Lindgren

Inför kvartsfinaler får respektive spelare varsinn provsten. En av spelarna drar sedan till tee om sistastensfavör. Lotta på plats om vem som börjar dra till tee.

Lagen kommer i kvartsfinalstadiet själva få komma överens om speltid och boka bana men resultatet skall vara inrapporterat till tävlingsledningen personligen till Fabian eller till This is a mailto link senast 12 april.

Efter kvartsfinalerna skall lagen dra fyra dragningar (två per spelare, en inhand/en outhand) enligt poängmetoden 1-5. Denna ligger till grund för ranking till semifinaler.

 

Semifinaler (datum ej klart):
SF1: Kvartsfinalvinnaren med bäst teedragningssumma - Vinnare återkval
SF2: Övriga två kvartsfinalvinnare.

Dessa teedragningar avgör även sistastensfavören i semifinal och final.
Varsinn träningssten men alltså redan förutbestämt vem som har sistasten.

Därefter final/bronsmatch.

 

 Lag:
Fabian Wingfors/Johan Nygren
Anders Pettersson/Hannes Jöckert/Ehsan Yazdani
Patric Johansson/Niclas Johansson
Ulf Dverre/Johan Sjödahl
Armando Cremona/Johanna Petersson/Olof Magnusson
Anders Lindgren/Bao Quan Lindgren

 

 

Regerande Mästare: Patric Johansson, Henrik Kahl, Niclas Johansson
Mesta mästare: Greta Aurell, Patric Johansson, Niclas Johansson (2 guld)

KM Dubbel

[Utkast‏]     
2015-10-07
 
Till:This is a mailto link
tavling@goteborgcurling.se
Hej igen!
Lag Johansson hade tyvärr inte möjlighet att spela på söndag men övriga fyra lag får nu tre matcher att spela i helgen.

Uppdaterat schema:
Spelprogram kick-off 11 oktober      
  *Övriga matcher schemaläggs efter att Göteborgsligans tider är publicerade. Lag Spiik och Trabjerg spelar inte i kick-offen utan deras matcher förläggs på andra dagar.
  Bana 1 Bana 2 Bana 3 Bana 4
10.00 Regelgenomgång      
10.15 Lindgren - Aurell/Wingfors Sandström/Magnusson - Bellac/Berglund    
12.20 Bellac/Berglund - Lindgren Aurell/Wingfors - Sandström/Magnusson  
14.20     Sandström/Magnusson - Lindgren Aurell/Wingfors -Bellac/Berglund
         
This is a mailto link
   
2015-10-07
 
 
Till: Göteborgs Curlingklubb - Tävling Kopia: Niclas Johansson
mail@patricjohansson.se
Hoppsan!
Jag kan inte på söndag. Sorry.... Kan vi flytta våra matcher också?
Med vänliga hälsningar,
Patric Johansson
This is a mailto link
   
2015-10-07
 
 
Till:This is a mailto link, This is a mailto link, This is a mailto link, This is a mailto link, This is a mailto link, This is a mailto link, This is a mailto link, This is a mailto link, This is a mailto link, This is a mailto link
tavling@goteborgcurling.se

Hej!
Här kommer information inför KM i dubbel som inleds med kickoff för fem av lagen på söndag. 
De matcher som inte hinner spelas på söndag (inkl. alla lag Spiik och Trabjergs matcher) förläggs
på lediga Göteborgsligan-tider vilket blir klart senare.
 
 
Anmälda lag:
Johansson Patric Johansson Niclas Johansson
Aurell/Wingfors Greta Aurell Fabian Wingfors
Spiik Johan Spiik Torvald Spiik
Lindgren Anders Lindgren Bao Quan Lindgren
Trabjerg Julius Trabjerg Jörgen Trabjerg Martinsson
Bellac/Berglund Sivert Berglund Gabor Bellac
Sandström/Magnusson Mikael Sandström Olof Magnusson
Uppdaterad: 2017-08-31 15:15
Skribent: Fabian Wingfors
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Göteborgs CK - Curling
Valdemar Noréns gata 17
41755 Göteborg

Besöksadress:
Valdemar Noréns gata 17
41755 Göteborg

Kontakt:
Tel: +46 707 44 45 35
E-post: This is a mailto link

Se all info