KM 2020

Årets KM spelas som ett gruppspel med 3 grupper och med slutspel eller placeringsmatcher efteråt.

Grupp 1: Team NP, Goodwill, The Terrifying Penguins.
Grupp 2: Perem, Bengtsson-Lindgren, De Laglösa
Grupp 3: Kroppkakans vänner, Lag Linde, Juniorerna, Stonemasters

Gruppvinnarna och bästa tvåan spelar semifinaler och sedan final eller bronsmatch.
De övriga spelar placeringsmatcher där övriga tvåor spelar om plats 5-6, de två bästa treorna spelar om plats 7-8 och den sista trean och fyran spelar om plats 9-10.
För att se vilka som är dom bästa tvåorna/treorna samt seeda slutspelet är det först poäng (där resultatet mot 4:an i grupp 3 inte räknas), sedan teedragningsresultat som avgör.
Teedragning sker inför varje match där ettan i laget först får en träningssten och sedan göra teedragningen som räknas enligt poängsystem 1-5. Denna teedragning avgör vilket lag som har sistasten i första omgången och resultatet sparas för att användas vid eventuellt likaläge i tabellen. Vid likaläge i teedragingspoäng så lottas sistaten och om det även blir lika i teedragningspoäng för att avgöra position i slutspel så görs en ny teedragning mellan de inblandade lagen där 3 lagmedlemmar drar var sin sten.

KM 2020

DatumEvenemangTid/ResultatSpelplats
Lag Linde vs Stonemasters
Kroppkakans vänner: Underavdelning 3.2 vs Juniorerna
Lag Perem vs De Laglösa
Team NP vs The Terrifying Penguins
Bengtsson-Lindgren (GCK) vs De Laglösa
Goodwill vs The Terrifying Penguins
Lag Linde vs Juniorerna
Kroppkakans vänner: Underavdelning 3.2 vs Stonemasters
Kroppkakans vänner: Underavdelning 3.2 vs Lag Linde
Lag Perem vs Bengtsson-Lindgren (GCK)
Team NP vs Goodwill
Juniorerna vs Stonemasters
Placering 7-8: Stonemasters vs The Terrifying Penguins
Semifinal 1: Kroppkakans vänner: Underavdelning 3.2 vs Goodwill
Placering 5-6: Perem vs Lag Linde
Semifinal 2: Bengtsson-Lindgren (GCK) vs Team NP
Bronsmatch: Kroppkakans vänner: Underavdelning 3.2 vs Bengtsson-Lindgren (GCK)
Final: Team NP vs Goodwill
Placering 9-10: Juniorerna vs De Laglösa